VCerf

V roce 1997 bylo 50 mil. uživatelů internetu a do roku 2007 jejich počet vzrostl na 1,244 mil., z celkového počtu 6.5 bil. obyvatel na této planetě. Největší internetová komunita se již nyní nachází v Asii (459.5 mil., pokryto 12.4% obyvatel) následuje Evropa (337.9 mil., pokryto 41.7% obyvatel). Data přesvědčivě hovoří o potenciálu asijského regionu k expanzi a o tom, že nová generace webu přijde z Asie(dříve Evropa, USA). Stejně tak dojde k podstatnému nárůstu zařízení připojených k internetu, a to bude v roce 2035 ve vyspělých státech činit až deset zařízení na jednoho člověka(mobilní telefon, televize, gadget stations, playstation, surf...)

VCerf5

Příklad s ledničkou: tedy představme si ledničku, která ví co je uvnitř. Sama vám pošle sms zprávu, co máte nakoupit, jestliže si chcete uvařit večeři, kterou vám též sama navrhne, v závislosti na dostupných zdrojích. Když jste na dovolené pošle vám email, že některé výrobky mají prošlou dobu spotřeby. A pokud máte online i vaši osobní váhu, naordinuje vám správnou dietu, případně úplně zamezí přístup do ledničky.

Význam internetu do budoucna poroste v důsledku nárůstu populace (v roce 2035 byl odhad populace stanoven na 10.5bil.) a zvyšující se ceny dopravy(globální oteplování, nedostatek ropy, uhlí a plynu), a také zlevnění cen energie potřebné ke komunikaci přes síť - video hovory, dálkově ovládaný robot... 

VCerf2

Budoucí vývoj výzkumu - bezpečnost, IPv6, cloud computing(distribuované algoritmy), nízká spotřeba energie k jejich produkci(nukleární energie, slunce, voda, vzduch)

VCerf3

Z informačních konzumentů se stávají producenti - Blogging, YouTube... Vědění je dostupné pro každého - Wikipedia. Existují nové možnosti jak testovat ekonomické modely ve virtuální realitě - World of Warcraft.

VCerf4

Mezi výzvy, kterým budeme v budoucnu čelit patří otázky distribučních práv dokumentů, vyhledávání podle významu, nikoli podle čistého textu, interopabilita(budeme mít dokumenty, ale ne už programy k jejich otevření) - otevřené formáty,vyhledávání podle lokality - geoinformatika. Navíc již nyní se úspěšně testují meziplanetární protokoly nové generace.

Moje myšlenka je následující. Internet se stal mozkem lidstva. Obsahuje všechny dostupné informace všech dob, na všech úrovních poznání. Jedná se o unikátní projekt ztělesňující demokracii samu. Tedy, když už máme globální "pamět" tak hezky pohromadě, nabízí se otázka, jak ji využít. Google hledá odpověd. Informace má dostupné v ucelené formě,  jenže z nich, tedy z informací ve formě čistého textu, mnohdy nedokáže získat význam. Proto se pracuje na sémantickém webu. Již brzo internet překročí svoji logiku a vytvoří tak jednu komponentu k dalšímu použití. Takový mozek, soustavně se měnící, narůstajicí a zdokonalující se. K vytvoření skutečné AI však stále chybí stroj, který by tento mozek dokázal využít.

 

Záznam přednášky z Německa

http://kr.youtube.com/watch?v=Hf0rjtnwC9A

nebo zde

http://www.govtech.com/gt/video/?id=324941

Mluvčí a vizionář- Vint Cerf(Vice president of Google)

vintcerfgoogle

Účastník(recenzent)

100_0950

Komentáře