Přes deset tisíc lidí se na začátku víkendu shromáždilo na hlavním náměstí Seoul Plaza, aby společně protestovali proti nedávno Lee Myung-bakem odsouhlasené dohodě o importu amerického hovězího. Celá akce proběhla pod dohledem devíti tisíc policistů a demonstrující, z velké části studenti známých univerzit jako Sungkyunkwan nebo Ewha,  nesoucí svíčky a transparenty hlásající "Stop vyjednávání s Amerikou" a "Pryč s Lee Myung-bakem", pochodovali z Euljiro 1-ga přes Jongno 2-ga a zpět do Euljiro. Přestože nejnovější verze dohody obsahuje dodatek o možnosti přerušení dodávek v případě pozitivního nálezu BSE v americkém hovězím, situace zde je natolik pohnutá, že připomíná pytel se střelným prachem hrozícím každou chvíli výbuchem.

100_0862

Tato, i mnohé další demonstrace tu jsou na denním pořádku. Přestože tento nepochopitelný stav přetrvává již déle než rok, řešení je v nedohlednu. Na důvody, vedoucí tisíce lidí z celé země do ulic, se můžeme naivně dotázat samotných aktérů. Odpovědi jako: "Bojím se o své zdraví" nebo "Nechci, aby mé dítě jedlo americké hovězí", jsou více než četné. Tento postoj plyne z podivně neprůhledné práce místních médií a jeden by řekl, že to není náhoda. Vždyť reálné nebezpečí nakažení je drtivě zanedbatelné.  Doposud bylo celosvětově zaznamenáno pouze 167 případů úmrtí, nejčastěji ve Velké Británii a USA. Japonská studie na toto téma hovoří jasně - Šance na úmrtí v důsledku udušení se rýžovým koláčkem je mnohonásobně vyšší. Navíc zde v Koreji nebyl doposud hlášen jediný případ úmrtí v důsledku Creutzfeldt-Jakobovy choroby, tedy lidské varianty BSE. Americké hovězí, které jde na trh sem do Koreje je stejné jako hovězí určené pro americký trh. Těžko si lze představit, že by Američané konzumovali závadné maso. Obavy demonstrujících jsou proto evidentně neopodstatněné a je třeba se poohlédnout jinde.

100_0853

Skutečný důvod je vlastně docela nešikovně ukrytý za manipulací a populismem. Smutné je, že i vzdělaní lidé jen slepě a mechanicky následují dav a nekladou otázky. Kdyby to udělali, zjistili by, že celý problém je pouze uměle vytvořený prostředek vládnoucích špiček, jak navigovat kormidlo kritiky vůči ní samé, do klidných vod Atlantického oceánu. Nyní se zdá, že se na vlně napjatých emocí veze opozice současné demokratické vlády, ale dříve tomu nejspíš bylo jinak. Tento problém jde napříč politickým spektrem a má za cíl pouze zaměstnat veřejnost. Tak jako tak se vládě podařilo strhnout pozornost správným směrem a lidé se baví ve velkém stylu. Samotné demonstrace v podání špičkové práce místních organizátorů, jsou opravdovým zážitkem. Hraje hudba a lidé, mávajíce svíčkami, zpívají anti-americký rap. Ideální místo jak strávit s rodinou volný večer.

100_0851

Symbolický pytel se střelným prachem se naplňuje. Nabízí se otázka, co by se stalo, kdyby opravdu, „čistě náhodou“ někdo na tuto nemoc opravdu umřel. Potom by zřejmě došlo k explozi s těžko představitelnými následky.

Komentáře